Wideodermatoskopia znamion

Badanie wideodermatoskopowe stanowi ważny element w diagnostyce znamion barwnikowych i w profilaktyce nowotworów skóry, m. in. czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Wideodermatoskopia opiera się na tej samej zasadzie, co dermatoskopia. W odróżnieniu od niej zapewnia możliwość obejrzenia zmiany na ekranie komputera i uzyskanie większego przybliżenia nawet do 200x oraz pozwala na nagrywanie obrazów zmian i porównywanie ich wyglądu podczas kolejnego badania.

wideodermatoskopia - wideodermatoskopowa ocena znamion

Co wyróżnia wideodermatoskopię?

Jedną z największych zalet wideodermatoskopu jest uzyskanie większego powiększenia w porównaniu z ręcznym dermatoskopem. Wideodermatoskop pozwala nawet 200-krotne powiększenie analizowanego obszaru ciała. Dodatkową zaletą tego sprzętu jest możliwość zapisu obrazu na nośniku cyfrowym, co umożliwia odtworzenie wyników w dowolnym czasie oraz ich ponowną analizę, jak również monitorowanie ewolucji zmian skórnych w czasie. Dynamika zmian jest kluczowym czynnikiem uwzględnianym podczas podejmowania decyzji o przeprowadzeniu zabiegu ich usunięcia.

Wskazania do wizyty dermatologicznej z wideodermatoskopią:

  • obecność licznych znamion na ciele
  • obecność dużych znamion na ciele
  • korzystanie z solarium obecnie lub w przeszłości
  • jasna karnacja
  • oparzenia skóry zwłaszcza w okresie dziecińśtwa
  • rodzinne występowanie czerniaka/raka podstawnokomórkowego/raka kolczystokomórkowego
  • obecność atypowych zmian na ciele

Jak wygląda zabieg wideodermatoskopii?

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem, specjalista przykłada do skóry zwilżonej preparatem immersyjnym kamerę, z której obraz przekazywany jest do komputera. Na ekranie następuje analiza zmiany oraz zapis danych w formie elektronicznej. Czas trwania badania zależny jest od wielkości analizowanego obszaru skóry oraz ilości zmian. Może trwać od kilku minut do nawet godziny. Po badaniu pacjent otrzymuje szczegółowy raport, w którym znajdują się informacje o znamionach zakwalifikowanych do obserwacji i usunięcia. Program samodzielnie i precyzyjnie wylicza średnią ocenę ryzyka rozwoju nowotworu.

Wideodermatoskopia: sprawdź ceny

Aktualne ceny wideodermatoskopii znajdziesz w naszym cenniku.