Laserowe usuwanie znamion

Znamiona, potocznie zwane pieprzykami, to barwnikowe lub nie barwnikowe zmiany skórne, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Mogą być płaskie lub uniesione, a ich kolor może wahać się od odcienia skóry do ciemnego brązu lub czerni. W zależności od budowy, określanej podczas badania dermatoskopowego, niektóre tego rodzaju zmiany można usunąć za pomocą zabiegu laserowego.

Laserowe usuwanie znamion: dowiedz się więcej o zabiegu

laserowe usuwanie znamion

Wskazania do usuwania znamion laserem:

Zabieg usuwania znamion należy poprzedzić badaniem dermato- lub wideodermatoskopowym, które pozwoli na precyzyjną ocenę struktury znamion (badanie znajduje się w ofercie gabinetu Dermestic).

Wskazania obejmują:

  • względy kosmetyczne (gdy nie podoba nam się wygląd i lokalizacja znamienia)
  • znamię w problematycznym miejscu, które narażone jest na nadmierną ekspozycję słoneczną i/lub regularne drażnienie

Przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion:

  • ciąża i karmienie piersią
  • przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających (np. dziurawiec, nagietek, tetracykliny)
  • aktywne zmiany zapalne w miejscu zabiegu
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stosowanie retinoidów doustnych (aktualnie lub do 6 miesięcy wcześniej)
  • cukrzyca
  • padaczka
  • choroba nowotworowa
  • czynne choroby autoimmunologiczne

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania znamion?

Usuwanie znamion laserem CO2 to zabieg polegający na celowaniu wiązką światła w miejsca, gdzie zlokalizowane są znamiona. Zmiana skórna zostaje odparowana lub precyzyjnie wycięta. Podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia, gdyż laser posiada właściwości koagulujące naczynia krwionośne. Brak konieczności stosowania szwów sprawia, że blizny są zdecydowanie mniejsze.

W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, który można zmniejszyć stosując miejscowe znieczulenie (krem znieczulający lub zastrzyk).
Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas trwania determinowany jest w głównej mierze od ilości i głębokości zmian.

Efekty usunięcia pieprzyków laserem

Po zabiegu w miejscu, gdzie niegdyś było znamię pozostaje ranka i drobne wgłębienie, którego wnętrze wypełnia strupek. Nie należy go dotykać ani zdrapywać. Po wygojeniu wgłębienia z reguły nie są widoczne.

Proces gojenia po laserowo usuniętych znamionach przebiega szybko. Ranka goi się średnio w ciągu 7-14 dni. W przypadku obszaru twarzy należy zrezygnować z nakładania makijażu na czas gojenia. Przez kilka tygodni od laserowego usuwania znamion powinno się ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz stosować kremy z filtrem ochronnym SPF 50.

Efekty zabiegów mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg.

Działania niepożądane

Jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje pewne ryzyko związane z laserowym usuwaniem znamion. Niektóre z najczęstszych zagrożeń to blizny i zmiany w kolorze skóry. W rzadkich przypadkach, laser może uszkodzić otaczającą tkankę, powodując ból lub dalsze problemy skórne.

Laserowe usuwanie znamion: sprawdź ceny zabiegów

Aktualne ceny zabiegów laserowego usuwania znamion znajdziesz w naszym cenniku.